نقش ورزش صبحگاهی درروحیه دانش آموزان

477

نقش ورزش صبحگاهی درروحیه دانش آموزان

یکی از موضوعاتی که در مدارس باید جدی گرفته شود، مسئله ورزش صبحگاهی است. اکثر دانش آموزان وقتی برای رفتن به مدرسه از خواب بیدار می‌شوند، کسل و تا حدی بی‌حوصله هستند. ورزش در هوای صبح خنک، پاک و آرامش بخش، یکی از مقوله‌هایی است که برای دانش آموزان‌مان رقم بزند..

دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش علاوه بر نشاط و شادابی و تامین سلامت جسم و روح، قدرت مغز را افزایش می‌دهد.

چرا ورزش صبحگاهی باید در مدارس جدی گرفته شود؟

نرمش مداوم باعث انبساط خاطر و شادابی می‌شود، بیشتر افسردگی‌ها در کودکان در دوران ابتدایی و در نوجوانان در دوره راهنمایی و دبیرستان است.

این افسردگی‌ها بیشتر زائده حوادث نامطلوب زندگی است که معمولاً نیاز به دارو و درمان ندارند و اگر عوامل ایجاد کننده آن برطرف شوند خود به خود درمان می‌شوند. تمرینات بدنی و ورزش یکی از راه های علاج و تسکین فشارهای روانی است.

از آن جا که فشارهای روانی می‌توانند باعث بروز خستگی شوند، تمرینات بدنی موجب بالارفتن قدرت عضلانی می‌شوند و خون بیشتری در آن ها جریان می‌یابد و از میزان خستگی و دردهای عضلانی ناشی از فشارهای روانی می‌کاهد، هم‌چنین تمرینات بدنی با افزایش سطح آندروفین خون موجب بالا رفتن نشاط و شادابی در افراد می‌شوند، بنابراین دانش آموزان قابلیت‌های بیشتری برای مبارزه با مشکلات روانی را پیدا می‌کنند. دانش آموزانی که اقدام به ورزش صبحگاهی منظم می‌کنند، هدفمند و امیدوار شده و تغییرات زیادی را دراهداف زندگی خود به وجود می‌آورند.

فواید ورزش صبحگاهی بر اساس تحقیقات انجام شده نشان می دهد

کاهش افسردگی دانش آموزان ، تقویت احساسات دانش آموزان ، تقویت صداقت دانش آموزان ، ایجاد آرامش در دانش آموزان

کاهش فشارهای روانی ، ایجاد نشاط و شادابی ، ایجاد روابط اجتماعی ، پیشرفت درسی، علاقمندی به درس های دیگر ،

افزایش سرعت یادگیری ، افزایش نکته سنجی دانش آموازن ، برقراری ارتباط نزدیک‌تر بین معلم و دانش آموز ،افزایش مهارت های درسی و غیردرسی .

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه ورزش صبحگاهی بیشتر روی عوامل روحی و روانی تأثیر دارد. نتایجی که از این تحقیق به دست آمده ، بیانگر این واقعیت است که با سازمان‌دهی مناسب ورزش صبحگاهی در مدارس، می توان دانش آموزان را با روحیه‌ای مناسب سرکلاس فرستاد و آن‌ها را حتی برای لحظات بعد از کلاس، از نظر روحی و روانی تقویت کرد.

علاوه بر آن، ورزش صبحگاهی با حرکات نرمشی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در هر روز می تواند، کم هزینه‌ترین و مؤثرترین روش برای افزایش روحیه کارایی دانش آموزان در هر مقطع باشد. بنابراین می‌توان گفت که ورزش صبحگاهی تأثیر مثبتی بر عوامل روحی و روانی دارد و می‌تواند بر انگیزه ی تحصیلی دانش آموزان نیز اثر گذار باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + دوازده =

سایت ساز