چهار آزمایش جالب و ساده شیمی

460

آزمایش تخم مرغ نقره ای

ما در این جا به شما داشتن یک تخم مرغ نقره ای را آموزش خواهیم داد. شما می توانید با انجام این آزمایش در مهمانی هایتان ضمن شگفت زده کردن مهمانانتان اوقات شادی را برای آنها فراهم کنید.

مواد و وسایل لازم: تخم مرغ ۱ عدد – لیوان شیشه ای نسبتاً بزرگ ۱ عدد – شمع یک عدد و مقداری آب.

خیلی ساده است، فقط کافیست تخم مرغ را روی شمع روشن بگیرید تا سراسر پوسته آن توسط دوده شمع سیاه شود. باید تخم مرغ را به رأس شمع کاملاً نزدیک کنید. ولی مواظب دستان خود باشید تا نسوزد. دقت نمایید تا سراسر پوسته تخم مرغ بطور کاملاً یکنواخت از دوده پوشانده شود. لیوان را تا نیمه پر از آب کنید. بطوریکه وقتی تخم مرغ را درون آب انداختید، آب تمام سطح تخم مرغ را بپوشاند و در ضمن از لیوان نیز بیرون نریزد. حال از روبرو به تخم مرغ خود نگاه کنید. چه می بینید؟ یک تخم مرغ نقره ای درخشنده که خیلی بزرگتر از اندازه واقعی تخم مرغ سیاه شده است.

تخم مرغ

به نظر شما دلیل این پدیده چیست؟ اگر تخم مرغ نقره ای را از آب خارج کنید دوباره به حالت قبل باز می گردد. چرا؟

دوده ای که روی تخم مرغ را گرفته است، نفوذ ناپذیر بوده و مانع از نفوذ آب به سطح تخم مرغ می شود و هنگام فرو رفتن در آب یک لایه نازک هوا را همراه خود می برد. این لایه هوا که به طور یکنواخت سطح تخم مرغ را پوشانده است. باعث ایجاد شکست در نور عبوری از آب می شود. که همین شکست نور رنگ سیاه تخم مرغ را نقره ای نمایش می دهد. برا مشاهده یک پدیده مشابه شما می توانید یک لوله آزمایش را در آب فرو برده و از روبرو به آن نگاه کنید، مشاهده خواهید نمود که قسمتی از لوله که داخل آب قرار دارد نقره ای به نظر می رسد.

آزمایش بلعیده شدن تخم مرغ در بطری

شما می توانید با نشان دادن یک بطری که دهانه آن نسبتاً تنگ است ابتدا از دوستان خود بپرسید که آیا به نظر شما می شود بدون شکستن این تخم مرغ آنرا درون بطری جا داد؟

مواد و وسایل لازم: تخم مرغ ۱ عدد – بطری شیشه ای با دهانه نسبتاً تنگ – سرکه – وازلین – پنبه و الکل

شما برای شگفت زده کردن دوستانتان بایستی یک تخم مرغ را حداقل ۶ ساعت قبل درون سرکه قرار داده باشید. اینکار را طوری انجام دهید که سرکه تمام سطح تخم مرغ را بپوشاند. توجه داشته باشید که تخم مرغ تازه نه در سرکه و نه در آب شناور نمی شود و بطور کامل غرق خواهد شد. پوسته تخم مرغ با سرکه واکنش داده و تبدیل به یک لایه لاستیکی شکل و انعطاف پذیر می گردد. وقتی که پوسته تخم مرغ کاملاً انعطاف پذیر گردید،دهانه بطری را با وازلین چرب نموده سپس مقداری پنبه را به الکل آغشته با احتیاط آتش زده و درون بطری بیندازید. حال اگر تخم مرغ انعطاف پذیرتان را بر دهانه بطری قرار دهید، طی یک واکنش ناگهانی به درون بطری مکیده می شود و دوستانتان را شگفت زده خواهد نمود. دقت کنید اگر دهانه بطری خیلی تنگ باشد آزمایش با شکست مواجه خواهد شد.

بطری

چنانچه تمایل به نگهداری این تخم مرغ دارید، باید مقداری الکل در بطری بریزید تا سطح تخم مرغ را کاملاً بپوشاند. در غیر اینصورت تخم مرغ به سرعت فاسد خواهد شد.

آزمایش تولید گاز هیدروژن

شما می توانید با استفاده از چنته و کمی فویل آلومینیومی گاز هیدرژن تهیه نموده و از آن در آزمایشهایتان استفاده نمایید.

مواد و وسایل لازم: چنته – فویل آلومینیومی – آب و بطری شیشیه ای

چنته ماده ای است که از آن برای باز کردن لوله های فاضلاب استفاده می شود، با توجه به این مطلب باید بدانید که چنته همان سود سوز آور می باشد، که شما می توانید با قیمت بسیار مناسب آن را از سوپر مارکت محل تهیه نمایید.

مقداری آب درون بطری بریزید طوریکه یک سوم  بطری را پر کند. حال مقداری چنته را در این بطری بریزید، مواظب باشید که سود سوز آور با دستتان تماس پیدا نکند زیرا بلافاصله آب دستتان را جذب کرده و ضمن واکنش با پوست باعث ایجاد سوزش و خارش در محل تماس می گردد. درحین آزمایش نیز دستتان را به دهان یا چشم خود نزنید. مقداری فویل آلومینیومی را به صورت گلوله های کوچک در آورده و داخل بطری بیاندازید.

هیدروژن

طی یک واکنش شیمیایی گاز هیدروژن ایجاد می شود که به آرامی بالا می آید. حال اگر با احتیاط کامل کبریت مشتعلی را به دهانه بطری نزدیک نمایید پدیده پر هیجانی را مشاهده خواهید نمود. از هیدروژن به دست آمده برای باد کردن باد کنک هم می توانید استفاده نمایید. این بادکنک تا ارتفاع زیادی بالا می رود. محلول داخل بطری را به همراه آب زیاد داخل سینک می توانی تخلیه نمایید.

آزمایش آتشفشان خود اشتعال

اکثر ما از دیدن آزمایش کوه آتشفشان در دوره راهنمایی بسیار متعجب شده ایم، اما در اینجا من می خواهم به شما کوه آتشفشانی آموزش بدهم بطور خود به خود و ناگهانی مشتعل می شود. مواد لازم برای این آزمایش بسیار ساده است.

مواد و وسایل لازم: سطح نسوز – پتاسیم پرمنگنات – گلیسرین.

پتاسیم پرمنگنات یک ضدعفونی کننده قوی می باشد که می توان آن را از داروخانه ها تهیه نمود. گلیسیرین نیز در سوپر مارکت ها به راحتی قابل خرید است. انحلال این دو ماده در هم با واکنشی گرما زا همراه است که باعث ایجاد شعله می شود. اشتعال این دو ماده بسیار پر انرژی و سریع است.

به اندازه یک قاشق پتاسیم پرمنگنات را بر روی یک سطح نسوز ریخته، از نبودن مواد و وسایل قابل اشتعال در محیط مطمئن شده و سپس مقداری گلیسرین روی آن بریزید. چنانچه دمای محیط در حدود ۲۵ درجه سانتیگراد باشد، اشتعال خود به خود ناگهانی خواهیم داشت. البته این اشتعال بعد از مدت کوتاهی روی می دهد که شما می توانید برای هیجان زده کردن دوستانتان در این حین با آنها شروع به صحبت نموده و حواسسشان را پرت نمایید. توجه داشته باشید که دود حاصل از این آزمایش تقریباً سمی است و از استنشاق آن باید خودداری نمود

آتش

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 10 =

سایت ساز